Anasayfa

triplog sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Herkesin katkıda bulunabildiği gezi günlüğü triplog
Triplog gezi sayısı: 66

20 Ağustos 2019, Salı

Sosyal Medya Hesaplarımız

Haftanın seçkin yeri
Malabadi Köprüsü.png
Malabadi Köprüsü, Malabādī Köprüsü, Silvan'a 23,2 km uzaklıkta olup Silvan ilçe sınırları içerisinde yer alan Köprüsü, 40.86 m açıklığındaki sivri ana kemeri ile dünyanın günümüze ulaşan en büyük kemer açıklığına sahip taş kemer köprüsüdür. Timurtaş b. İlgazi b. Artuk tarafından Artukoğulları döneminde inşa ettirilen ve 12. yy. Selçuklu Dönemi anıtsal mühendislik-mimarlık başyapıtlarından olan Malabadi Köprüsü; üzerinde bulunan insan, güneş ve arslan figürlü kabartmaları ve bünyesinde bulunan barınağı, helası ile özgün ve az sayıdaki köprü örneklerimiz dendir. (Devamı...)
Gezi Günlüğü
Gölcük Gölünden.png
Gölcük Tabiat Parkı
Bolu şehir merkezinin 13 km güneyinde bulunan yapay gölün alanı 4,5 hektar, çevresi 1.300 metre, yükseltisi 1217 m'dir. Göl ve çevresi Tabiat parkı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Göl kıyısındaki en fazla dikkat çeken yapı, Orman Bakanlığına ait Devlet Konukevi'dir. Göl'ün çevresi çam, kayın, köknar, gürgen gibi karışık ağaçlardan oluşan ormandır. Alanda kır gazinosu, kafeterya, kır lokantası, bungalov evler, mescit ve büfe yer alır. Yıl boyunca dinlenmek gezmek-görmek, fotoğraf çekmek, dinlenmek, bisiklet turu, piknik ve belirli zamanlarda olta balıkçılığı amacıyla yoğun olarak ziyaretçi çekmektedir. Gölcük Tabiat Parkı, orman-göl-dağ peyzajına sahip, yürüyüş yolları, piknik alanları, seyir terasları, klimatik özellikleri ve orman köşkleri ile önemli rekreasyonel potansiyele sahiptir. Karadeniz iklim alanı içerisindedir. (Devamı...)

Zeugma.jpg
Zeugma Antik Kenti
Zeugma, MÖ 300 civarında Makedonya Kralı Büyük İskender'in generallerinden olan Selevkos I Nikator tarafından kurulmuş bir antik şehirdir. Gaziantep ilimizin Nizip ilçesine 10 km uzaklıktaki Belkıs mahallesi eteklerindedir. İlk olarak kurucusu adına Fırat'da Selevkosya anlamına gelen "Selevkaya Euphrates" olarak anılan şehir Roma İmparatorluğu tarafından ele geçtikten sonra köprü anlamına gelen "Zeugma" ismiyle anılmaya başlandı. Antioch (Antakya) Çin arasında Fırat yoluyla oluşan geçitte liman olarak büyük bir ticari değer kazandı. Kent Roma döneminde altın çağını yaşamıştır. MS 256 yılında Sasani Kralı I. Şapur, Zeugma’yı ele geçirerek kenti yakıp yıkmıştır. Bu tarihten sonra Zeugma bir daha eski ihtişamına ulaşamamıştır. Zeugma, özellikle Roma döneminde, sanat alanında çok ilerlemiş, zengin villaları süsleyen mozaik döşemeler dünya örnekleri ile yarışır hale gelmiştir. Bölgenin sadece bir bölümünde gerçekleştirilen kazılarda gün ışığına çıkarılan mozaikler Zeugma’nın tam anlamıyla bir mozaik kenti olduğunu ortaya çıkarmaktadır. (Devamı...)
Triplog seçkin resmi
Ormanlı Plajı
İstanbul Çatalca ilçesi Ormanlı mahallesinde bulunan plaj Karadeniz'in serin sularında yüzmek isteyenlerin tercih ettiği bir yerdir. Sahili ve kumsalı yüzmeye çok uygun olan plaj hafta sonu İstanbul'un yoğunluğundan uzaklaşmak için sizler için iyi bir alternatif olacaktır.

Fotoğraf: Triplog

Lezzet Günlüğü