Triplog:Haftanın seçkin yeri

triplog sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Haftanın seçkin yeri

Anasayfa, seçkin yelerden birinin giriş bölümünün sergilendiği bir bölüme sahiptir. Bu bölümde, okuyuculara triplog'un ürettiği en başarılı içerik örnekleri sergilenmektedir. Bu ayın anasayfaya çıkan seçkin madde listesi buradan görülebilir.

Maddenin anasayfaya çıkabilmesi için seçkin yer statüsünde olması gerekmektedir (herhangi bir maddeyi aday göstermek için bkz: triplog:Seçkin yer adayları). Seçkin madde statüsü alan maddeler, seçilme sıralarına göre kronolojik olarak anasayfaya çıkarlar.

Seçkin içerik sorumluları, anasayfaya çıkacak olan maddelerin düzeninden ve sistemin sağlıklı işleyişinden sorumludur. Konuyla ilgili bilgi almak veya herhangi bir sorun bildirmek için lütfen sorumluların sayfasına mesaj bırakın.

Seçkin içerik:

Seçkin madde araçları:

İlişkili sayfalar:

Haftanın seçkin yeri arşivi

2019: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık


Bugün 20 Ağustos 2019, Salı (Yılın 34. haftası); şu an saat 14.28 UTC


Bu sayfa için önbelleği boşaltınAnasayfa önbelleğini boşaltın.

Haftanın seçkin yeri

Malabadi Köprüsü.png
Malabadi Köprüsü, Malabādī Köprüsü, Silvan'a 23,2 km uzaklıkta olup Silvan ilçe sınırları içerisinde yer alan Köprüsü, 40.86 m açıklığındaki sivri ana kemeri ile dünyanın günümüze ulaşan en büyük kemer açıklığına sahip taş kemer köprüsüdür. Timurtaş b. İlgazi b. Artuk tarafından Artukoğulları döneminde inşa ettirilen ve 12. yy. Selçuklu Dönemi anıtsal mühendislik-mimarlık başyapıtlarından olan Malabadi Köprüsü; üzerinde bulunan insan, güneş ve arslan figürlü kabartmaları ve bünyesinde bulunan barınağı, helası ile özgün ve az sayıdaki köprü örneklerimiz dendir. (Devamı...)

Gelecek haftanın seçkin yeri

Amasya Kalesi.png
Amasya Kalesi, Amasya il merkezi Herşena Dağı üzerinde kurulmuştur. Amasya Kalesi, Harşena Kalesi olarak da bilinir. Amasya Kalesi’nin üzerinde inşa edildiği yer denizden 700 metre, Yeşilırmak’tan ise 300 metre yüksekte bulunmaktadır. Amasya Kalesi, bir çok tarihi mücadelede ön plana çıkmış ve mücadeleler sonucunda kale birçok kez el değiştirmiş ve bunların çoğunda tahribata uğramıştır. Persler, Romalılar, Pontus ve Bizanslıların egemenlikleri döneminde birçok saldırıya uğrayan kale her seferinde yeniden inşa edilmiştir. Kale 1075’te Türklerin Amasya’yı fethetmesinden sonra önemli bir onarım görmüştür. 18. yy.'a kadar kullanılan kale, bu yüzyıldan sonra askeri önemini kaybetmiştir. (Devamı...)