Kız Kulesi

triplog sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
—  Kız Kulesi  —
Skyline of Kız Kulesi
Ülke Türkiye Türkiye
Bölge Marmara
İl İstanbul
İlçe Üsküdar


Kız Kulesi, hakkında çeşitli rivayetler anlatılan, efsanelere konu olan, İstanbul Boğazı'nın Marmara Denizi'ne yakın kısmında, Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerinde inşa edilmiş bir yapıdır.

Kız Kulesi Hakkında

Kızkulesi Üsküdar.png

İstanbul Boğaz manzarasının önemli yerlerinden biri olan Kız Kulesi Salacak açıklarındaki küçücük bir adanın üzerine inşa edilmiştir. Kız Kulesi pek çok efsaneler ile anılan bir yerdir. Bu efsanelere göre kuleye adını da vermiş olan (Leander's Tower) Leandros efsanesi'dir. Fırtınalı bir gecede, Leondros kulede ışık yandığını görünce, sevgilisi Hero'nun kendisini çağırdığını düşünür ve denize atlar. Oysaki bu kez ışığı yakan Hero değil, aşıkların her gece gizlice buluştuğunu anlayan bir başkasıdır ve ışığı söndürür. Leondros, Boğazın dalgalarına gömülür; bunun acısına dayanamayan Hero ise kuleden atlayarak hayatına son verir. Efsanenin sonunda aşıklar adına kulenin olduğu yere bir deniz feneri yapılır. Tarihi M.O. 24 yılına dek uzanan Kız Kulesi, uzun tarihi boyunca savunma kalesi, sürgün istasyonu, hapishane, karantina odası, radyo istasyonu, vergi noktası ve deniz feneri olarak kullanılmış. Üsküdar'ın sembolü olan kule, 2000 yılında özel bir şirket tarafından restore edildikten sonra gün içerisinde kafe ve restoran olarak hizmet vermektedir.

Ulaşım

Kız Kulesi'ne Üsküdar Salacak ve Kabataş'tan tekne ile ulaşım yapılmaktadır. Üsküdar Salacak iskelesinden 09.00-18.45 saatleri arasında her gün ring servis, Kabataş'tan 09.00-18.45 saatleri arasında sadece hafta sonu seferler yapılmaktadır.