Hierapolis Antik Kenti

triplog sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
—  Hierapolis Antik Kenti  —
Skyline of Hierapolis Antik Kenti
Ülke Türkiye Türkiye
Bölge Ege
İl Denizli
İlçe Pamukkale


Hierapolis (Yunanca: Ἱεράπολις 'kutsal şehir'), Denizli İlinin 17 km kuzeyinde Pamukkale yakınlarında bulunan antik bir kentidir.

Tarihi

Antik coğrafyacı Strabon ile Ptolemaios verdikleri bilgilerde, Karia bölgesine sınır olan Laodikeia ve Tripolis kentlerine yakınlığı ile Hierapolisin bir Frigya kenti olduğunu ileri sürülmektedir. Kentin kuruluşu hakkında bilgilerin kısıtlı olmasına karşın; Pergamon Krallığı zamanında II. Eumenes tarafından MÖ 2. yüzyıl başlarında kurulduğu ve Bergama'nın efsanevi kurucusu Telephos'un karısı Amazonlar kraliçesi Hiera'dan dolayı, Hierapolis adını aldığı bilinmektedir. Hierapolis, Roma İmparatoru Neron dönemindeki MS 60 yılındaki büyük depreme kadar, Hellenistik kentleşme ilkelerine bağlı kalarak özgün dokusunu sürdürmüştür. Deprem kuşağı üzerinde bulunan kent, Neron dönemi depreminden büyük zarar görmüş ve tamamen yenilenmiştir. Üst üste yaşadığı bu depremlerden sonra kent, tüm Hellenistik niteliğini kaybetmiş, tipik bir Roma kenti görünümünü almıştır. Hierapolis Roma döneminden sonra Bizans döneminde de çok önemli bir merkez olmuştur. Bu önem, MS 4. yüzyıldan itibaren Hıristiyanlık merkezi olması (metropolis), MS 80 yıllarında, İsa’nın havarilerinden Filipus'un burada öldürülmesinden kaynaklanmaktadır. MS 395 yılında Bizans yönetimine geçen Hierapolis, Piskoposluk merkezi oldu. Hierapolis, 12. yüzyıl sonlarına doğru Anadolu Selçukluları'nın sınırları dahilinde kalmıştır. Hierapolis antik kentinde; Nekropol, Domitiyan yolu ve kapısı, kare alan içine oturtulmuş Oktokonus tapınağı, tiyatro, Frontinus caddesi ve kapısı, Agora, Kuzey Bizans Kapısı, Güney Bizans Kapısı, Gymnasium, Tritonlu Çeşme Binası, Apollon Kutsal Alanı, Su Kanalları ve Nympheumları, Surlan, Filipus Martynonu ve köprüsü, Direkli Kilisesi, Nekropol Alanı, Katedral ve Roma Hamamı kalıntıları bulunmaktadır. Şehrin giriş kapısında işlenmiş olan Medusa figürü, tanrıça Medusa'dan korunmak için yapılmıştır. Bu inancın Türk kültürüne nazar boncuğu olarak geçtiği sanılmaktadır.

Hierapolis Antik Kenti Hakkında

Pamukkale travarterleri.png
Hierapolis Antik Kenti.jpg

Pamukkale Travertenlerin hemen yanında bulunan Pamukkale Hierapolis Antik Kenti eşi bulunmaz güzellikteki travertenler ile birlikte 09.12.1988 tarihinde hem doğa hem de kültürel miras olarak UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmiştir. Bu güzellik karşısında Bergama Krallığı travertenlerin yanına Hierapolis Kenti’ni inşa etmiştir. Bu dönemde Hierapolis bir termal sağlık merkezi gibi görev yapmış ve şifalı olduğuna inanılan kaynakları binlerce yıl boyunca Anadolu'nun farklı yerlerinden gelip sağlık ve güzellik arayan kişiler tarafından ziyaret edilmiştir. Günümüzde de halen bu özelliğini devam ettirmektedir. Sizler de binlerce yıl öncesindeki antik dünyanın insanlarının yüzdüğü sulara girebilir ve travertenlerin muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz. Fakat travertenlerin binlerce yıl içerisinde oluşmasından dolayı hassas bir özelliğe sahip olması bu doğal güzelliğin bozulmaması için çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle yalnızca belirli alanlarında dolaşım ve sularına girilebilmektedir. Pamukkale’de daha uzun süre kalmak ve şifalı sularından yararlanmak isteyenler ise antik kentin ve travertenlerin yakınında yer alan termal tesislerde konaklayabilirler. Burada hem de masaj, hemde termal sular ve çamur banyolarının keyfini çıkarabilirsiniz.

Ulaşım

Denizli şehir merkezine 17 km uzaklıkta ve kuzey tarafında yer alan antik kente Denizli otogarından ve Pamukkale Örenyeri'ne giden minibüsler ile ulaşımı vardır.

Adres

Pamukkale Örenyeri Pamukkale ilçesi DENİZLİ