Hannibal Anıt Mezarı

triplog sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
—  Hannibal Anıt Mezarı  —
Skyline of Hannibal Anıt Mezarı
Ülke Türkiye Türkiye
Bölge Marmara
İl Kocaeli
İlçe Gebze


Hannibal Barca Milattan Önce 247 ile Milattan Önce 183 yılları arasında yaşamış Sami ırkına mensup Kartacalı politikacı ve generaldir.

Hannibal Anıt Mezarı Hakkında

Gebze’de TÜBİTAK arazisi içindeki Hannibal Tepe'ye 1981'de yaptırılan anıt 900 metrekarelik alanı kaplayan beş ayrı bölüm halindedir. Beş ayrı dildeki beş ayrı mermer kitabede Hannibal’in yaşam öyküsü anlatılır. Hereke’den getirilen puding taşından yapılan anıt, 25 ton ağırlığındadır. Anıtın ortasına İstanbul Arkeoloji Müzeleri heykeltıraşı Nejat Özatay’ın yaptığı Hannibal portresi yerleştirilmiştir.

Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, 1934 yılında Hannibal'in Gebze’deki mezarının bulunmasını ve etrafının düzenli bir park haline getirilerek, üzerine bir anıt dikilmesini istemişti. Mezarın yeri belirlenemese de anıt dikilmesi isteği doğumunun 100. yıl dönümünü olan 1981’de gerçekleştirildi. Anıtın yapımına 1980 yılı sonlarında başlandı. Kocaeli valiliğinin, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın ve TÜBİTAK’ın ortak çalışmaları ile anıt tamamlandı. Açılış, 24 Temmuz 1981 günü Kültür Bakanı Cihat Baban tarafından yapıldı.

Kitabe üzerindeki yazı

Bu anıt, Atatürk’ün doğumunun 100. yıldönümünde büyük komutan Hannibal’e olan beğenilerin bir ifadesi olarak yapılmıştır. Hannibal, Kartaca'nın ünlü bir komutanı ve devlet adamıdır. MÖ.247 yılında, Kuzey Afrika'da doğmuş, Roma'yı yok etme duyguları içerisinde yetişmiştir. Babası Hamilcar Barca’nın Roma'ya karşı başlattığı ve tarihe Pön Savaşı adı ile geçen çarpışmaları sürdürmüştür. Ünlü Roma yürüyüşü bu komutan tarafından düzenlenmiş ve fillerle güçlendirdiği ordusu ile Romalıları İtalya’da, Barletta’da yenmiştir. Pek çok askeri zafer kazanan Hannibal Romalılara karşı başlattığı yeni bir savaş için Bitinya(Bursa) Kralı Prussias’ın yardımını sağlamaya çalışmış ancak, başarılı olamamıştır. Bithynia Kralı tarafından Romalılara teslim edileceğini öğrenmesi üzerine Bihynia topraklarında Libyssa'da intihar ederek MÖ.183 yılında ölmüştür.

Ulaşım

Şehir merkezinden Gebze halk otobüsleriyle gidilebilirsiniz