Gezi Günlüğü

triplog sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Haftanın Gezi Günlüğü

Anasayfa, seçkin yelerden birinin giriş bölümünün sergilendiği bir bölüme sahiptir. Bu bölümde, okuyuculara triplog'un ürettiği en başarılı içerik örnekleri sergilenmektedir. Bu ayın anasayfaya çıkan seçkin madde listesi buradan görülebilir.

Maddenin anasayfaya çıkabilmesi için seçkin yer statüsünde olması gerekmektedir (herhangi bir maddeyi aday göstermek için bkz: triplog:Seçkin yer adayları). Seçkin madde statüsü alan maddeler, seçilme sıralarına göre kronolojik olarak anasayfaya çıkarlar.

Seçkin içerik sorumluları, anasayfaya çıkacak olan maddelerin düzeninden ve sistemin sağlıklı işleyişinden sorumludur. Konuyla ilgili bilgi almak veya herhangi bir sorun bildirmek için lütfen sorumluların sayfasına mesaj bırakın.

Seçkin içerik:

Seçkin madde araçları:

İlişkili sayfalar:

Gezi Günlüğü arşivi

2019: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık


Bugün 20 Ağustos 2019, Salı (Yılın 34. haftası); şu an saat 14.24 UTC


Bu sayfa için önbelleği boşaltınAnasayfa önbelleğini boşaltın.

Haftanın Gezi Günlüğü

Gölcük Gölünden.png
Gölcük Tabiat Parkı
Bolu şehir merkezinin 13 km güneyinde bulunan yapay gölün alanı 4,5 hektar, çevresi 1.300 metre, yükseltisi 1217 m'dir. Göl ve çevresi Tabiat parkı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Göl kıyısındaki en fazla dikkat çeken yapı, Orman Bakanlığına ait Devlet Konukevi'dir. Göl'ün çevresi çam, kayın, köknar, gürgen gibi karışık ağaçlardan oluşan ormandır. Alanda kır gazinosu, kafeterya, kır lokantası, bungalov evler, mescit ve büfe yer alır. Yıl boyunca dinlenmek gezmek-görmek, fotoğraf çekmek, dinlenmek, bisiklet turu, piknik ve belirli zamanlarda olta balıkçılığı amacıyla yoğun olarak ziyaretçi çekmektedir. Gölcük Tabiat Parkı, orman-göl-dağ peyzajına sahip, yürüyüş yolları, piknik alanları, seyir terasları, klimatik özellikleri ve orman köşkleri ile önemli rekreasyonel potansiyele sahiptir. Karadeniz iklim alanı içerisindedir. (Devamı...)

Zeugma.jpg
Zeugma Antik Kenti
Zeugma, MÖ 300 civarında Makedonya Kralı Büyük İskender'in generallerinden olan Selevkos I Nikator tarafından kurulmuş bir antik şehirdir. Gaziantep ilimizin Nizip ilçesine 10 km uzaklıktaki Belkıs mahallesi eteklerindedir. İlk olarak kurucusu adına Fırat'da Selevkosya anlamına gelen "Selevkaya Euphrates" olarak anılan şehir Roma İmparatorluğu tarafından ele geçtikten sonra köprü anlamına gelen "Zeugma" ismiyle anılmaya başlandı. Antioch (Antakya) Çin arasında Fırat yoluyla oluşan geçitte liman olarak büyük bir ticari değer kazandı. Kent Roma döneminde altın çağını yaşamıştır. MS 256 yılında Sasani Kralı I. Şapur, Zeugma’yı ele geçirerek kenti yakıp yıkmıştır. Bu tarihten sonra Zeugma bir daha eski ihtişamına ulaşamamıştır. Zeugma, özellikle Roma döneminde, sanat alanında çok ilerlemiş, zengin villaları süsleyen mozaik döşemeler dünya örnekleri ile yarışır hale gelmiştir. Bölgenin sadece bir bölümünde gerçekleştirilen kazılarda gün ışığına çıkarılan mozaikler Zeugma’nın tam anlamıyla bir mozaik kenti olduğunu ortaya çıkarmaktadır. (Devamı...)

Gelecek Haftanın Gezi Günlüğü

Yılan Kalesi.png
Yılan Kalesi
Yılan Kalesi, (Ermenice: Լևոնկլա) Ceyhan'a 13 km mesafede E-5 karayoluna 3 km mesafededir. Çok sarp bir tepe üzerine inşa edilen ve Ceyhan Ovası'na tamamen hakim şekilde kurulan bu kale Klikya Ermeni Krallığı döneminde Kral I. Levon tarafından yaptırılmıştır. Yöre halkı tarafından Şahmeran kalesi olarak da adlandırılmaktadır. Yılankale Orta Çağ'da Çukurova'nın Haçlı Seferleri döneminde 12. yüzyılda Ceyhan Nehri kenarındaki hakim tepeye yaptırılmıştır. Hem ovayı hem de tarihi İpek yolunu kontrol etmiş, bulunduğu doğal kaynaklarla bütünleşmiştir. Sağlam surları kale meydanına, üç kapıdan sonra ulaşılabilmesi ve kapıları birbirine bağlayan portatif merdivenlerin kullanılmış olması ile fethedilmesi çok güçleştirilmiş. Ramazanoğlu Beyliği döneminde 1357'den itibaren terk edilen kalenin adı Kovara iken ünlü Türk gezgini Evliya Çelebi 17. yüzyılda yörede Şahmaran Efsanesi'nden dolayı Şahmaran Kalesi adını vermiş. (Devamı...)

Hierapolis Antik Kenti.jpg
Hierapolis Antik Kenti
Hierapolis (Yunanca: Ἱεράπολις 'kutsal şehir'), Denizli İlinin 17 km kuzeyinde Pamukkale yakınlarında bulunan antik bir kentidir. Antik coğrafyacı Strabon ile Ptolemaios verdikleri bilgilerde, Karia bölgesine sınır olan Laodikeia ve Tripolis kentlerine yakınlığı ile Hierapolisin bir Frigya kenti olduğunu ileri sürülmektedir. Kentin kuruluşu hakkında bilgilerin kısıtlı olmasına karşın; Pergamon Krallığı zamanında II. Eumenes tarafından MÖ 2. yüzyıl başlarında kurulduğu ve Bergama'nın efsanevi kurucusu Telephos'un karısı Amazonlar kraliçesi Hiera'dan dolayı, Hierapolis adını aldığı bilinmektedir. Hierapolis, Roma İmparatoru Neron dönemindeki MS 60 yılındaki büyük depreme kadar, Hellenistik kentleşme ilkelerine bağlı kalarak özgün dokusunu sürdürmüştür. Deprem kuşağı üzerinde bulunan kent, Neron dönemi depreminden büyük zarar görmüş ve tamamen yenilenmiştir. Üst üste yaşadığı bu depremlerden sonra kent, tüm Hellenistik niteliğini kaybetmiş, tipik bir Roma kenti görünümünü almıştır. (Devamı...)