Cehennemağzı Mağarası

triplog sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
—  Cehennemağzı Mağarası  —
Skyline of Cehennemağzı Mağarası
Ülke Türkiye Türkiye
Bölge Batı Karadeniz
İl Zonguldak
İlçe Ereğli


Cehennemağzı Mağarası, Zonguldak ilimizin Ereğli İlçesi, İnönü mahallesinde yer alan mağaranın antik dönemdeki adı Achelon Vadisi, Ayazma (kutsal su) dır.

Tarihi

Kral Eurystheus tarafından Herkül'e verdiği 12 görevden biri Kerberos’un (cehennem köpeği) hiçbir ölümlünün bir daha geriye dönemediği ölüler ülkesi Hades'den kaçırılmasıdır. Herakles, Altın Post’u aramak üzere yola çıkan Argo Gemicileri ile birlikte Ereğli'ye gelen Herkül, Hermes ile Athena’nın da yardımıyla Kerberus’u yeryüzüne çıkarır. Eurystheus’un Kerberus’u gördüğünde çok korkması üzerine, Herakles onu tekrar ölüler ülkesi’ne bırakır. Herakles’in Kerberus’u kaçırmak üzere Ölüler Ülkesi’ne indiği yer Cehennemağzı Mağaraları’dır.

Cehennemağzı Mağarası Hakkında

Mağara 3 kısımdan oluşmaktadır.

  • Birincisi mağaranın giriş bölümünün tabanı bitki ve geometrik şekilli mozaik kaplıdır. İkinci bölümün doğu kısmında apsis kalıntıları bulunur. Mağara eski bir kilise olan bina, Hristiyanlığın ilk dönemlerinde ibadet alanı olarak kullanılmıştır. Bu mağaraya Kilise Mağarası veya Herkül Mağarası da denilmektedir.
  • İkincisi mağara halk arasında Koca Yusuf olarak adlandırılır. Daha önce uzunluğu 1500 m olan mağara, 1960 yılında kaya düşmesi sonucu 350 m'ye düşmüştür. İnsan eliyle duvarlarında genişletmeler yapılmış, iki adet fil ayağı oluşturulmuştur.
  • Üçüncüsü mağara (Ayazma Mağarası), insan eliyle yapılmış bir su sarnıçıdır.

Mağara 2008 yılında Doğal ve Arkeolojik sit olarak tescil edilmiştir.

Ulaşım

Cehennemağzı Mağaraları, Antik dönemin Acheron Vadisi olarak bilinen bölgede yer almaktadır. Zonguldak il merkezine uzaklığı 50 km, E5 karayoluna ise 70 km’dir. Karadeniz Ereğli kent içinden mağaralara ulaşımı sağlayan yol tümüyle asfaltlıdır.